Nyheter från Humminbird
Humminbird lanserar de nya produkterna XPLORE & MEGA Live 2.
Humminbird, ledande inom innovativ fisketeknologi, introducerar den nya XPLORE™-serien och den nya livegivaren MEGA Live 2. Dessa produktnyheter revolutionerar fiskeupplevelsen med ökad precision och användarvänlighet. XPLORE och Mega Live 2 integrerar sömlöst i One-Boat Network tillsammans med andra produkter från Humminbird, Minn Kota och Cannon.
XPLORE:
XPLORE kommer med ett helt nytt användargränssnitt och en blixtsnabb processor i en ny kompakt och slimmad design. Enheterna är utrustade med både touchskärm och knappsats. Knappsatsen innehåller tre programmerbara One Boat Network knappar som kan styra olika funktioner i nätverket. XPLORE kommer i storlekarna 9”, 10” & 12” och levereras med eller utan akterspegelsgivare.
Höjdpunkter:
- Ett helt nytt gränssnitt med en ny hemskärm och menystruktur som fokuserar på användarvänlighet och enkel åtkomst till de allra viktigaste funktionerna.
- Hanteringen av waypoints är enklare än någonsin på XPLORE. Med funktioner som “Draw-to-Select” och enkel import/export av nav-data med One-Boat Network appen.
- Kristallklar och ljusstark HD touchskärm gör det lätt att se vad som är på skärmen oavsett väder. Skärmen är också anpassad för polaroidglasögon.
- XPLORE är också utrustad med Humminbirds branschledande Mega Imaging+ ekolod.
MEGA Live 2:
- Ultraresponsivt live-ekolod för kristallklara bilder under vattnet i realtid.
- Förbättrad bildstabilitet och betespårning.
- Skarp målseparation och optimerade färgpaletter för bättre synlighet vid olika ändamål.
- Tre lägen, Forward & Down samt Landscape Mode med TargetBoost-teknik som gör det lättare att se fisk i öppet vatten.
- Det är nu också möjligt att använda två livegivare i samma nätverk.
XPLORE och MEGA Live 2 är kompatibla med APEX och SOLIX G3.
Den nya mjukvaran med uppdaterat användargränssnitt kommer också till APEX och SOLIX G3 med en större mjukvaruppdatering.